Tipy pro volný čas

Skalní město

skalní město     skalní město     skalní město     skalní město

Malebná příroda, Prachovské skály a turistika – spojení, přinášející hojné tipy na výlet. Veškeré tipy na výlet vyjmenovat nemůžeme, ale oplývají jimi např. dva prohlídkové okruhy. Jsou postavené tak, aby si návštěvník užil krásy, kterou skýtá zdejší příroda. Mezi tipy na výlet z prohlídkových okruhů uvedeme např. úzkou skalní štěrbinu „Myší díru“, která vede na vyhlídky, kde se návštěvníkům naskytne pohled na celý Český ráj.

www.prachovskeskaly.com

www.cesky-raj.info

Jinolické rybníky

jinolky           jinolky           jinolky

Rybníky jsou jednou z nejvyhledávanějších lokalit Českého ráje. Dva z rybníků jsou rekreační, jsou zde veřejná tábořiště, autokempy, chatové osady. Nejbližší železniční zastávka je v Jinolicích, od ní vede kolem rybníků modrá turistická značka do Prachova, žlutá značka vede od rybníků k rozcestí Pod Přivýšinou.

Koupaliště Jičín – Koupaliště Sobotka – Krytý bazén Jičín

jinolky           jinolky           jinolky

Koupaliště Jičín

Jičín se může pyšnit zbrusu novým moderním koupalištěm. Na místě původního koupaliště bylo vybudováno supermoderní otevřené aquacentrum s perfektním zázemím i pro náročnější klienty. Návštěvníci mohou využít 4 plavecké dráhy, skluzavky, tobogán, plavecký bazén, rekreační bazén s masážními sedátky, tryskami a vodními gejzíry. Nechybí samozřejmě ani dětský bazén.

www.sport-jicin.cz

Koupaliště Sobotka

Bazén o velikosti 60 x 30 m. Samozřejmostí je dětské hřiště,trampolína, nové houpačky, skluzavka a pískoviště.

www.sobotkakemp.estranky.cz

Krytý bazén Jičín

Plavecké a oddechové centrum, bazény, sauny, atrakce, masáže, občerstvení. Nabízí zde i vodní pohybové aktivity. Wifi zdarma.

www.sport-jicin.cz

 Hrady a zámky Českého ráje – Kost – Trosky – Staré hrady – Hrubá skála

skalní město     skalní město     skalní město     skalní město

Hrad Kost

Hrad Kost je jedním z mála zbývajících středověkých hradů v České Republice a je považován za druhý nejvýznamnější. Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost.

www.hrad-kost.cz

Zřícenina hradu Trosky

Bizarní zřícenina gotického hradu z konce 14. století se stala jedním ze symbolů Ćeského ráje. Vybudování hradu na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad – nikdy nebyl vojensky dobyt. Při prohlídce má návštěvník možnost seznámit se s historií hradu a vystoupat na věž „Babu“ i na vyhlídku pod věží „Panna“, které skýtají jedinečný rozhled do okolní krajiny. 

www.hrad-trosky.eu

Staré Hrady

Tak jako každý hrad, i Staré Hrady jsou opředeny pověstmi. Ta nejtajemnější je o templářích. Říká se, že byli původními vlastníky tvrze Stará. Z výprav do východních zemí si přivezli sochy dvanácti apoštolů v životní velikosti. Ty zde nechali zakopat a kopáče zaživa zazdili, aby nedošlo k vyzrazení místa úkrytu. Když chtěli templáři později poklad přemístit, skončili strašlivou smrtí, prchajíce před přízraky zemřelých. A tak podle pověsti skončí každý, kdo by se chtěl pokladu zmocnit, neboť duše mučedníků bdí nad pokladem doposud. Jiná verze legendy je, že se nejednalo přímo o sochy apoštolů, ale o obrovské valouny zlata, které při správném postavení otevírají bránu do časoprostoru. 

www.starehrady.cz

Hrubá Skála

Hrad Skálu založil pravděpodobně Hynek z Valdštejna před rokem 1353. Jeho potomci vlastnili hrad do roku 1416, kdy přešel do rukou pánů z Jenštejna a rokem 1460 Zajíců z Házmburka. Jan Zajíc z Házmburka se jakožto člen Zelenohorské jednoty postavil proti králi Jiřímu, za což byla Skála v roce 1469 spolu s jinými hrady obležena a dobyta královským vojskem. Od roku 1492 přešel hrad do vlastnictví Svojanovských z Boskovic, za nichž dosáhlo skalské panství rozsahu 54 vsí nebo jejich částí. Jan Svojanovský se však zadlužil a byl postupně nucen panství odprodávat Zikmundovi Smiřickému ze Smiřic; na hrad došlo roku 1524. Zikmund Smiřický (zemř. 1548) a jeho potomci zboží dále rozšířili a starý gotický hrad přestavěli v trojkřídlý renesanční zámek. Albrecht Jan Smiřický se roku 1618 velmi aktivně postavil proti císaři Ferdinandovi, což by mu jistě po porážce stavovského povstání vyneslo rozsudek smrti; ještě v listopadu 1618 však zemřel a protože jeho slabomyslný bratr Jindřich Jiří byl nedílným vlastníkem skalského zboží, nebylo panství zkonfiskováno, ale přešlo do správy Jindřichova poručníka – Albrechta z Valdštejna. Jindřich Jiří zemřel právě na Hrubé Skále roku 1630 a panství tak zůstalo v rukou Albrechta z Valdštejna, který jej přičlenil ke svému frýdlantskému vévodství.

www.hrubaskala.cz